Overheid gaat nog minder besteden aan onderzoek dan gedacht

Nieuwsberichten

02-02-2012

Het Rijk gaat in de periode 2012-2016 veel minder uitgeven aan wetenschappelijk onderzoek.

Opgeteld besteden de ministeries daaraan in 2016 nog 4,4 miljard euro, een daling van 400 miljoen ten opzichte van 2012 en van 700 miljoen ten opzichte van 2010. De daling komt door het aflopen van onderzoeksprogramma’s en door bezuinigingen op instituten voor toegepast onderzoek.

Het totale bedrag voor onderzoek aan universiteiten stijgt licht: naar verwachting gaat de eerste geldstroom van ruim  2,3 miljard dit jaar naar ruim 2,4 miljard in 2016. Ook als percentage van het Bruto Binnenlands Product dalen de overheidsuitgaven voor onderzoek, tot naar schatting 0,69% (in 2016). Dat blijkt uit cijfers die het Rathenau Instituut vandaag publiceert.

De TOF cijfers worden al meer dan dertig jaar gepubliceerd, waarbij internationale afspraken gevolgd worden over wat geldt als overheidsuitgaven voor onderzoek. De berekening van de eerste geldstroom voor universitair onderzoek volgt de systematiek van het CBS. Daarbij is vanzelfsprekend gebruik gemaakt van de cijfers die voorhanden zijn. Deze voorpublicatie is uitgebracht op verzoek van meerdere partijen op het gebied onderzoek- en wetenschapsbeleid. De definitieve publicatie zal dit voorjaar verschijnen, waarin ook teruggekeken wordt op de overheidsuitgaven. Mochten in de tussentijd beleidsvoornemens op het gebied van onderzoeksbeleid een concrete uitwerking krijgen dan worden die meegenomen. Dit geldt ook als er nieuwe cijfers zijn over het gebruik van de eerste geldstroomfinanciering.

Lees het persbericht

Download Voorpublicatie Totale Onderzoek Financiering (TOF) 2010–2016

Download onderliggend cijfermateriaal: TOF 2012 totaalbestand (excelbestand)

Meer informatie:

Reacties ( 2 )

Jan van Steen op 06-02-2012 16:33
Twee reacties op deze beweringen: Het gaat inderdaad om keuzes maken tussen beleidsterreinen die met elkaar in competitie zijn. Maar wanneer de overheid als streven heeft om tot de top 5 van de kenniseconomieën van de wereld te behoren, dan moeten de beleidsdaden daarmee overeenkomen. Daar kun je je twijfels bij hebben met deze maatregelen. Het lijkt logisch om te zeggen dat je kennis uit het buitenland kunt halen, maar dit is een te simplistische redenering. Om dat te kunnen doen heb je toch een goede lokale kennisbasis nodig om dier kennis te absorberen. Niet voor niets wordt ongeveer de helft van alle wetenschappelijke publicaties uitgebracht met onderzoekers uit andere landen. De 'scientific communities' zijn in de loop der tijd steeds internationaler geworden, maar zijn geworteld in een lokale kennisbasis.
Jos Aarts op 02-02-2012 16:25
Ik denk dat we in het huidige tijdsgewricht realistisch moeten zijn. "Onderzoek is belangrijk, maar nu even niet" is de houding van de huidige regering. Daarnaast is er natuurlijk een duidelijke competitie tussen diverse beleidsterreinen wie nu het meeste (of minste) moet bezuinigen. Bovendien moeten we niet vergeten dat de breed gedragen opvatting is dat wetenschap ook maar een mening is naast die van andere maatschappelijke stakeholders. Als handelsnatie halen we de meeste welvaart uit het buitenland en de resultaten van de wetenschap kunnen we natuurlijk gewoon uit het buitenland halen.

Reactie*

Wat vindt u hiervan? Laat ons en anderen uw mening weten. Uw reactie wordt door de redactie beoordeeld voordat deze wordt geplaatst. Dit zijn de spelregels die we daarbij hanteren. Uw e-mailadres wordt niet weergegeven op de website.

Spelregels reageren op rathenau.nl

  • Gebruik uw eigen naam en e-mailadres
  • De reactie moet over het onderwerp van het betreffende artikel gaan.
  • Maak geen discriminerende, seksistische of racistische opmerkingen.
  • Maak geen privacygevoelige gegevens van derden openbaar.
  • Plaats geen commerciële boodschappen.
  • Plaatsing betekent niet dat het Rathenau Instituut het met uw reactie eens is.
  • De inhoud van uw reactie is uw eigen verantwoordelijkheid. Wij staan niet in voor de feitelijke juistheid van reacties.

Bent u van mening dat uw reactie ten onrechte is verwijderd, dan kunt u contact opnemen met het Rathenau Instituut via info@rathenau.nl

100 tekens resterend
CAPTCHA afbeelding om SPAM tegen te gaan
* is verplicht