Overgang naar andere energievoorziening gaat pijn doen

Nieuwsberichten

17-10-2011

Verslag symposium Energie in 2030 op 12 oktober 2011.

De energieproblematiek is geen louter academische discussie. Dat bleek wel uit de grote opkomst van 220 personen voor het symposium “Energie in 2030 – maatschappelijke keuzes van nu”. Dit vond woensdag 12 oktober plaats in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Het Rathenau Instituut presenteerde daar het gelijknamige boek, waar veertien energie-experts aan hebben meegewerkt.

Verdienmodel
Na 2030 zijn de gasbaten fors gekelderd. Hoe moet Nederland dan geld  gaan verdienen? Over deze vraag was verrassende eensgezindheid. Het publiek kon middels een rode of groene kaart zijn voorkeur aangeven. De ene positie werd belichaamd door Frans van den Heuvel, oprichter van Scheuten Solar en directeur van ProxEnergy. De andere door Cees Pisuisse, directeur Juridische zaken, Regulering en Public Affairs bij de Gasunie.

 

 

Van den Heuvel vertegenwoordigde lokale hernieuwbare energie die schoon geproduceerd wordt, maar waar de samenleving flink in moet moet investeren. Pisuisse stond voor Nederland als handelsland dat zijn inkomsten blijft halen uit de fossiele industrie. De meerderheid wilde die keuze niet maken en zag voor beide scenario's een rol weggelegd in onze energietoekomst.

Offers
Ondanks deze consensus bleven enkele pijnlijke kwesties onopgelost. Kamerlid Stientje van Veldhoven (D66) wees de burger op zijn verantwoordelijkheid als het om de uitbouw van een hernieuwbaar productiepark gaat. 

“We moeten allemaal opofferingen doen. Dat betekent dus ook niet klagen als er een windturbine op de dijk wordt geplaatst. De energietransitie zal pijn doen. Ofwel in de portemonnee, ofwel voor het milieu, ofwel voor het landschap. Accepteer dit.” Volgens Jacques Kimman, hoofdredacteur van vakblad Energie+, zijn we goed in doelstellingen vaststellen. Maar verschuilen we ons als de noodzakelijke stappen gezet moeten worden.

Ongebreideld consumentisme
Het symposium maakte duidelijk dat een ‘EKO’, ‘fair trade’ of duurzaamheidslabel voor alle energiebronnen nog ver weg is. Dan moeten we niet alleen biomassa, maar ook steenkool, aardgas, aardolie, uranium, windmolens en zonnepanelen gaan certificeren.

Over efficiency zei Frans Rooijers, directeur van adviesbureau CE Delft, ‘’Efficiency is goed, maar niet als centraal instrument voor besparingsbeleid.” Eén van de problemen is dat het bespaarde geld altijd weer wordt ingezet. Een zegen voor de economie, maar een zorg voor het terugdringen van het energieverbruik.

Een punt, ingebracht door het publiek was het ongebreideld consumentisme. Daar maakten veel mensen zich boos over. Een burger die wil besparen loopt tegen systeemgrenzen op. Van internet een puur tekstmedium maken zou veel besparen. Maar de beeld- en videocultuur is niet plots terug te draaien.


Meer informatie:

Reacties ( 0 )

Reactie*

Wat vindt u hiervan? Laat ons en anderen uw mening weten. Uw reactie wordt door de redactie beoordeeld voordat deze wordt geplaatst. Dit zijn de spelregels die we daarbij hanteren. Uw e-mailadres wordt niet weergegeven op de website.

Spelregels reageren op rathenau.nl

  • Gebruik uw eigen naam en e-mailadres
  • De reactie moet over het onderwerp van het betreffende artikel gaan.
  • Maak geen discriminerende, seksistische of racistische opmerkingen.
  • Maak geen privacygevoelige gegevens van derden openbaar.
  • Plaats geen commerciële boodschappen.
  • Plaatsing betekent niet dat het Rathenau Instituut het met uw reactie eens is.
  • De inhoud van uw reactie is uw eigen verantwoordelijkheid. Wij staan niet in voor de feitelijke juistheid van reacties.

Bent u van mening dat uw reactie ten onrechte is verwijderd, dan kunt u contact opnemen met het Rathenau Instituut via info@rathenau.nl

100 tekens resterend
CAPTCHA afbeelding om SPAM tegen te gaan
* is verplicht