calendar tag arrow download print
Doorgaan naar inhoud

Onderzoekers schrijven mee aan boek over 50 jaar Nederlandse politiek

Nieuws
10 december 2024
innovatiebeleid Verantwoorde innovatie
Image
Cover van  Handbook of Dutch Politics

Rinie van Est en Jasper Deuten hebben het hoofdstuk over de Nederlandse innovatiepolitiek geschreven in The Oxford Handbook of Dutch Politics. Het boek biedt een overzicht van onderzoek naar het Nederlandse politieke systeem.

In het kort:

  • Het Rathenau Instituut schreef een hoofdstuk over vijftig jaar Nederlandse innovatiepolitiek.
  • We onderscheiden vier hoofdstromen: economische groei stimuleren, publieke doelen realiseren, wetenschap en technologie inbedden in maatschappij, en regulering.

Rinie van Est en Jasper Deuten, beiden onderzoekscoördinator bij het Rathenau Instituut, beschrijven de opkomst en evolutie van het Nederlandse innovatiebeleid van de afgelopen vijftig jaar. Ze laten zien dat innovatiebeleid in de jaren zeventig ontstond als politieke reactie op een aantal maatschappelijke ontwikkelingen. Er was bijvoorbeeld maatschappelijke onrust over de opkomst van nieuwe technologieën als kernenergie, micro-elektronica en biotechnologie. Daarnaast bestonden er zorgen over het milieu en waren er oliecrises. Bovendien ging het slecht met de werkgelegenheid, de economie en de industrie. Zo ging onder meer de Nederlandse scheepsbouw teloor door concurrentie uit lagelonenlanden.

Vier innovatiestromen

Van Est en Deuten onderscheiden vier hoofdstromen in het innovatiebeleid. In de eerste dominante stroom is innovatiebeleid bedoeld om innovatie- en concurrentievermogen van bedrijven te versterken, om daarmee productiviteit en economische groei te stimuleren. Als tweede wordt innovatiebeleid ingezet om publieke overheidsdoelen te realiseren. Denk daarbij aan energiebeleid, watermanagement, ruimtelijke ordening of gezondheidszorgbeleid.

Een derde stroom betreft democratisering van wetenschap en technologieontwikkeling, om de politieke besluitvorming over de maatschappelijke inbedding van nieuwe en opkomende technologieën te verbeteren. De vierde benadering, ten slotte, gaat over het gebruik van regulering en institutionalisering om schadelijke effecten van technologische innovatie in te dammen of om juist gewenste effecten af te dwingen.

Vragen voor de toekomst

Van Est en Deuten eindigen met twee centrale vragen voor toekomstig onderzoek naar innovatiebeleid. De eerste vraag is: welk innovatiebeleid is nodig om nieuwe technologieën tijdig en op een maatschappelijk verantwoorde manier te verankeren? De tweede vraag luidt: welk innovatiebeleid is nodig om grote maatschappelijke en ecologische uitdagingen tijdig aan te pakken?

The Oxford Handbook of Dutch Politics
Onder redactie van: Paul 't Hart, Sarah de Lange, Carolien van Ham, & Tom Louwerse
Taal: Engels
Aantal pagina’s: 880
ISBN:‎ 978-0198875499
Prijs: ongeveer 190 euro voor hardcover, ongeveer 130 euro voor e-book
Meer informatie